https://2018.90tv.ir/storage/crops/uploads/2018-06-23/1529737753jyglunhjtj_245_172_cropped.jpg

رویارویی سرمربی تیم ملی ایران با کشورش، ماجرای نبرد مربیان با تیم‌های ملی کشورشان را دوباره به یاد می‌آورد.

کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی ایران در بازی روز دوشنبه مقابل پرتغال در جریان دور سوم جدال‌های گروه دوم جام‌جهانی 2018 به بیستمین مردی تبدیل خواهد شد که روی نیمکت مربیگری یک تیم خارجی به مصاف تیم ملی کشورش می‌رود. به این بهانه نگاهی به آمار 19 رویارویی قبلی خالی از لطف نیست.

آمار جالب

به گزارش عروه الوثقی به نقل از سایت نود، از وقتی «نگی» سرمربی مجارستانی در جام‌جهانی 1938 روی نیمکت سوئد نشست و اولین رویارویی یک مربی با تیم ملی وطنش در تاریخ جام‌جهانی را رقم زد، 80 سال می‌گذرد. آن بازی با شکست 5 بریک تیم او مقابل هموطنان مجارستانی‌اش همراه شد و تا قبل از بازی دوشنبه آتی هم آخرین رویارویی، نبرد کلینزمن در هیبت سرمربی تیم ملی آمریکا با وطنش آلمان بود که  تیم «کلینزی» این بازی مرحله گروهی جام‌جهانی 2014 را  یک بر صفر به هموطنانش واگذار کرد.

رکورددار

در تاریخ جام‌جهانی هیچ یک از مربیان به اندازه اسون گوران اریکسون سوئدی با هموطنانش مبارز نکرده است. او  با 2 بار مقابله با تیم ملی کشورش، سوئد در جام‌های جهانی 2002 و 2006 آن هم در هیبت سرمربی تیم ملی انگلیس،رکورددار رویارویی یک مربی با هموطنانش در تاریخ جام‌جهانی نام دارد.

کی‌روش، ششمین پیروز؟

از مجموع 20 جدال بین مربیان با تیم‌های وطنشان در تاریخ جام‌جهانی تنها 5 مربی موفق به شکست دادن کشور خودشان شدند. آخرین نفر، برونو متسو، سرمربی فرانسوی فقید سنگال بود که با رهنمون کردن تیمش به سمت برتری یک بر صفر مقابل فرانسه، مدافع عنوان قهرمانی جهان در بازی افتتاحیه جام 2002 یکی از بزرگ‌ترین شگفتی‌های تاریخ فوتبال را رقم زد.

بازنده‌ترین

سنگین‌ترین شکست یک مربی مقابل هموطنانش در تاریخ جام‌جهانی، متعلق به زیکو، اسطوره فوتبال برزیل است که در جام‌جهانی 2006 روی نیمکت ژاپن شکست 4 بریک در مرحله گروهی مقابل هموطنانش را پذیرفت. در مجموع 19 رویارویی قبلی مربیان با تیم وطنشان در تاریخ جام‌جهانی،  تنها 5 پیروزی از آن سرمربیان ترک وطن کرده شده است.