عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تغییرات مربوط به بودجه آموزش و پرورش را اعلام کرد و گفت:‌ در بحث سرانه مدارس و پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان مصوباتی را داشتیم.

آموزش و پرورش

به گزارش پایگاه خبری رجحان به نقل از خبرگزاری تسنیم، هر سال برای پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان وزارت آموزش و پرورش با توجه به تعداد زیاد آنها ردیفی در لایحه بودجه مدنظر قرار می‌گیرد اما در لایحه بودجه ۹۶ به این موضوع توجه نشده است، این در شرایطی است که حدود ۳۵ هزار نفر از فرهنگیان در سال ۹۵ بازنشسته شده‌اند و هنوز پاداش پایان خدمت آنها پرداخت نشده است و این روند وارد سال ۹۶ می‌شود که در این سال نیز حدود ۴۵ هزار نفر دیگر بازنشسته خواهند شد.

برای پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان باید ردیف مشخصی در بودجه تعیین شود و آموزش و پرورش در بودجه پیشنهادی که به دولت ارائه کرد اعتبار مورد نیاز برای پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان سال‌های ۹۵ و ۹۶ را معادل ۸ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان پیش‌بینی کرده بود اما این موضوع در لایحه بودجه سال ۹۶ پیش‌بینی نشده است.

هم‌اکنون بودجه سال ۹۶ در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است و نمایندگان نیز تغییراتی را در آن ایجاد کرده‌اند.

حجت الاسلام علیرضا سلیمی در این رابطه به خبرنگار تسنیم گفت:‌ مجلس پیشنهادات خوبی را برای آموزش و پرورش داشت بدین صورت که سرانه مدارس از ۱۹۰ میلیارد تومان به ۲۴۴ میلیارد تومان افزایش یافت.

وی افزود: بودجه مربوط به تغذیه دانش‌آموزان در مدارس شبانه‌روزی و مناطق محروم نیز به ۱۰۰ میلیارد تومان رسید و در بحث کمک به ایاب و ذهاب دانش‌آموزان روستایی بودجه از ۹۴ میلیارد تومان به ۱۱۴ میلیارد تومان افزایش یافت.

عضو کمسیون آموزش و تحقیقات مجلس در رابطه با اعتبار مربوط به پاداش پایان خدمت فرهنگیان عنوان کرد:‌ در این رابطه نیز مصوبه خوبی داشتیم که اگر مغایر با برنامه ششم توسعه اعلام نشود سه‌هزار میلیارد تومان از مازاد فروش نفت برای پاداش پایان خدمت فرهنگیان و سرانه واحدهای آموزشی اختصاص می‌یابد.

حجت الاسلام سلیمی بیان کرد: آنچه اهمیت دارد تحقیق این مصوبات مجلس از سوی دولت و اختصاص آن به آموزش و پرورش است چرا که در اغلب مواقع این مصوبات به‌لحاظ مالی تأمین نمی‌شوند.