اعضای هیئت‌علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی تاکید کردند: اجرای سند ۲۰۳۰ دسترسی غربی‌ها را به اطلاعات آموزشی کشور مهیا می‌کند.

نشست 2030
به گزارش پایگاه خبری رجحان به نقل از تسنیم ، حجت‌الاسلام خلعتبری در نشست هم‌اندیشی استادان دانشگاه علامه‌طباطبایی که با موضوع نقد و بررسی سند توسعه و آموزش ۲۰۳۰ توسط نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در این دانشگاه برگزار شد، با تاکید بر اینکه نباید فریب مارهای خوش خط و خال را بخوریم، گفت: روشنفکرانی در بومی‌سازی سند آموزش ۲۰۳۰ نقش داشته‌اند که حتی ما در موضوع وحی نیز با آنها مشکل داریم.

وی با بیان اینکه سند ۱۴۰۴ ما چه ایرادی دارد که از آن غافل شده‌ایم، تصریح کرد: با استفاده از سند آموزش ۲۰۳۰ می‌خواهند فرهنگ سکولار و تفکرات پراگماتیستی را در جامعه ما اشاعه دهند و البته کار خود را از جای خوبی یعنی مدارس شروع کرده‌اند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی با تاکید بر اینکه ما یک دیدگاه تمدنی داریم و هدف ما تحقق تمدن نوین اسلامی است، تصریح کرد: این نکته را به دولتمردان متذکر می‌شویم که غربی‌ها چه دستاوردی برای ما داشته‌اند که حالا می‌خواهیم از سند آموزش ۲۰۳۰ نتیجه‌ای بگیریم.

وی با اشاره به اینکه تمام مشکلات عالم نتیجه سیاست غربی‌هاست و آنها می‌گویند دزد را بگیرید و ما هم آب به آسیاب آنها می‌ریزیم، تصریح کرد: سند آموزش ۲۰۳۰ درست در مقابل راهبرد بومی‌سازی علم در کشورمان قرار دارد واقعیت این است که ما باید علم را براساس مبانی خود بنویسیم نه براساس مبانی کسانی که طبل رسوایی آنها با انتخاب ترامپ به صدا در آمده است.

حبیبی دیگر عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی با اشاره به اینکه شواهد حاکی از آن است که سند ۲۰۳۰ اجرایی شده است، گفت: حذف درس واقعه طبس و درس تسخیر لانه جاسوسی از کتب درسی از نشانه‌های اجرایی شدن سند آموزش ۲۰۳۰ در کشورمان است. همچنین یکی دیگر از نشانه‌های اجرایی شدن این سند در کتاب ریاضی کلاس اول ابتدایی وجود دارد، به گونه‌ای که در بخشی از این کتاب برای انجام عملیات جمع ارتباط بین دختر و پسر از طریق آدمک‌هایی که در این کتاب ترسیم شده آموزش داده می‌شود.

حبیبی با بیان اینکه سند ۲۰۳۰ سندی برای آموزش و پرورش نیست، بلکه سندی برای حکومت‌‌هاست، افزود: ممکن است در آینده با استناد به این سند بگویند که چرا مدارس معارف در کشورمان فعال هستند و فعالیت این مدارس با سند هم‌خوانی ندارد و یا اینکه می‌توانند ادعا کنند که چرا حوزه‌های علمیه در مساجد به ارائه آموزش‌های دینی می‌پردازند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی با بیان اینکه مسئله اطلاعات از اهمیت بالایی برخوردار است اما براساس سند آموزش ۲۰۳۰ زمینه برای ارائه اطلاعات مربوط به نظام آموزشی کشورمان به غربی‌ها فراهم می‌شود، تصریح کرد: کشوری موفق است که از بیشترین و به روزترین اطلاعات برخوردار باشد اما براساس سند آموزش ۲۰۳۰ ما اطلاعات کشورمان را به دست دیگر کشورها می‌دهیم در واقع با این کار زمینه نفوذ فراهم می‌شود.

وی تصریح کرد: دسترسی به اطلاعات نظام آموزشی کشورمان می‌تواند این فرصت را برای غربی‌ها فراهم کند تا براساس ذائقه نوجوانان کشورمان اقدام به برنامه‌ریزی کنند.

واحدی دیگر عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی با اشاره به این که ما سندی مظلوم‌تر از سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در کشورمان نداریم، گفت: بعد از گذشت ۵ سال تنها دو ذی سند از ۶ ذی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش نوشته شده و واقعیت این است که اعتقاد جدی به این سند در کشورمان وجود ندارد و اگر این‌گونه نبود حداقل باید معلمین و مدیران ما نسبت به آن توجیح می‌شدند.

وی با اشاره به اینکه می‌توان دو رویکرد را درباره سند آموزش ۲۰۳۰ مطرح کرد، افزود: یک رویکرد این است که این سند یک سند بین‌المللی است و با این حال می‌توانیم این موضوع را مطرح کنیم که ما چه زمانی با این سندهای بین المللی چالش نداشته‌ایم که اکنون بخواهیم با سند ۲۰۳۰ چالش نداشته باشیم.

واحدی با بیان اینکه یک رویکرد دیگر در خصوص سند آموزش ۲۰۳۰ این است که آن را از حیث محتوایی تحلیل کنیم، افزود: مقایسه سند ۲۰۳۰ با سند تحول بنیادین آموزش و پرورش یک مقایسه مع الفارق است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به اینکه عده‌ای با اندیشه‌ای خاص و متفاوت از رویکرد ما سند ۲۰۳۰ را نوشته‌اند، گفت: مشخص است که این سند با نقشه جامع علمی و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در کشورمان هم‌خوانی ندارد.

وی با اشاره به یکی از بندهای سند آموزش ۲۰۳۰ تصریح کرد: در این بند به موضوع صلح، برابری جنسیت و شهروند جهانی در چارچوب عمل ملی پرداخته شده اما اصلا توضیحی در خصوص آنها نیامده و علت آن هم این است که اگر می خواستند که توضیح دهند تمام چالش‌ها و تضادهای این سند با ارزش‌های ما نمایان می‌شد.

حجت الاسلام بهشتی یکی دیگر از اعضای هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه نقدهای جدی به سند آموزش ۲۰۳۰ داریم،گفت: این سند در مجلس شورای اسلامی تصویب نشده و شورای عالی انقلاب فرهنگی تعملاتی نسبت به آن دارد.

وی با بیان اینکه برای ما ملاک نیست که چه اشخاص شناخته شده‌ای در بومی سازی سند آموزش ۲۰۳۰ نقش داشته‌اند بلکه ملاک ما حق و باطل است، گفت: برخی از کسانی که در این سند نقش داشته‌اند اصلا مبانی را قبول ندارند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه گفت: برابری جنسیتی که در غرب مطرح می‌شود بنیادهای لیبرالیستی دارد و شاهدیم که در سند آموزش ۲۰۳۰ نیز از برابری جنسیتی حرف به میان آمده است و با این حال باید بگوییم آیا پیش فرض‌های ما در چارچوب دین مبین اسلام با پیش فرض‌های غربی‌ها در خصوص برابری جنسیتی یکی است؟ در هر حال ما طرز فکر و اعتقاداتی داریم که نمی‌توانیم از آنها غافل شویم.

شیوندی دیگر عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه در سند آموزش ۲۰۳۰ هم تناقض و هم نقص وجود دارد،گفت: این بیانیه گویای این است که مطالب تصویب شده در آن هم الزام آور است و دولت مکلف به انجام تعهدات می‌کند.

وی با اشاره به اینکه مسئله آموزش با مسائل اخلاقی و امنیتی ما عجین است، تصریح کرد: این که بخواهیم براساس سند آموزش ۲۰۳۰ اطلاعات نظام آموزشی خود را در اختیار دیگر کشورها قرار دهیم با فرهنگ و دین ما سنخیتی ندارد و قطعا این مسئله مشکل ساز می‌شود.

شیوندی با اشاره به اینکه در اوایل انقلاب عده‌ای غرب زده تلاش می‌کردند واژه پرورش را از نظام آموزش و پرورش ما جدا کنند، تصریح کرد: در سند آموزش ۲۰۳۰ زیراب پرورش در نظام تعلیم و تربیت ما زده شده است.

وی با اشاره به اینکه در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش اهدافی را جداگانه و به صورت پیوسته هم برای آموزش دهنده و هم آموزش گیرنده در نظر گرفته‌اند، اضافه کرد: مبارزه با استکبار جهانی از جمله امریکا و اسرایل، دفاع از حقوق مستضعفین جهان از جمله فلسطین، تقوای الهی و کرامت انسانی، مبارزه با کفر و دوستی با مسلمانان جهان از جمله مسایلی است که در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش مطرح شده است و با این حال میتوانیم بگوییم سند آموزش ۲۰۳۰ به این مسائل اشاره نکرده است.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی با اشاره به اینکه در ۱۰ صفحه سند آموزش ۲۰۳۰ و ۱۵ بار واژه زنان و نوجوان اشاره شده است، افزود: نوجوانی دوره کسب هویت است و در واقع در این دوره فرد باید درک درستی نسبت به این که کیست و در چه جایگاهی در این عالم هستی قرار دارد پیدا کند و با این حال حرف ما این است که چگونه می‌توانیم نوجوانان خود را در چارچوب سند آموزش ۲۰۳۰ تحت پوشش قرار دهیم.

این استاد با اشاره به اینکه در سند آموزش ۲۰۳۰ در حالی به موضوع برابری جنسیتی پرداخته شده که شورای عالی انقلاب فرهنگی از سال‌ها پیش بحث راه‌اندازی دانشگاه‌های بومی متناسب با شرایط هر منطقه ویژه زنان را مصوب کرده است، تصریح کرد: ما اجرایی شدن این مصوبه را رها کرده‌ایم، اما از مسائلی که درباره زنان در سند آموزشی ۲۰۳۰ آمده استقبال می‌کنیم.

وی با بیان اینکه اگر تهیه سند وظیفه شورای عالی انقلاب فرهنگی است، پس چرا وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت رفاه سند آموزش ۲۰۳۰ را امضا کرده‌اند؟ تصریح کرد: این گلایه را هم به شورای عالی انقلاب فرهنگی داریم که چرا این وزارتخانه‌ها باید سند ۲۰۳۰ را امضا کنند.