شماری از نمایندگان روسیه به تازه ترین اظهارات دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا درخصوص برتری طلبی و بالا بردن توان زرادخانه سلاح های هسته ای این کشور واکنش نشان دادند.


به گزارش پایگاه خبری رجحان به نقل از العالم ،  دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در تازه ترین اظهارات خود از کاهش یافتن توان آمریکا در تولید سلاح های هسته ای خبر داد و گفت که او این وضعیت را تغییر خواهد داد.

این اظهارات ترامپ با نگرانی نمایندگان روس را به همراه داشت. کنستانتین کوساچف گفت: ترامپ در مبارزات انتخاباتی خود شعار “ما آمریکا را بار دیگر بزرگ می کنیم” را سرد داد اما اگر معنای این شعار، برتری هسته ای است پس او با این کار جهان را به بدترین دوره رقابت تسلیحاتی در دهه های پنجاه و شصت قرن گذشته بازخواهد گرداند.

رئیس کمیته روابط خارجی شورای فدرال در پارلمان روسیه در صفحه خود در شبکه اجتماعی فیسبوک نوشت: می توان گفت که این آزار دهنده ترین بیانیه ترامپ در موضوع روابط با روسیه است.

وی افزود: در جریان جنگ سرد، اتحاد جماهیر شوری و آمریکا درک کردند که تحقق برتری هسته ای خطرناک است لذا اصل برابری را به عنوان بهترین راه برای تضمین صلح پذیرفتند.  آیا ما درصدد ورود به دوران جدیدی هستیم؟ فکر می کنم که هرچه سریعتر، به پاسخی برای این سوال نیاز داریم.

الکسی بوشکوف از دیگر نمایندگان روس نیز در صفحه خود در شبکه اجتماعی توییتر نوشت: اظهارات ترامپ درباره توسعه توان هسته ای آمریکا شک و تردیدهایی درباره توافقنامه کاستن از سلاح های راهبردی ایجاد می کند و جهان را به قرن بیستم باز می گرداند. وی افزود: این توافقنامه که به دوران جنگ سرد باز می گردد، مبنایی را برای ثبات هسته ای بین مسکو و واشنگتن پایه ریزی کرد. این نماینده تصریح کرد: باید از این توافقنامه محافظت کرد. آمریکا نمی تواند برتری قاطعی را کسب کند.

وی که عضو کمیته دفاع و امنیت در شورای فدرال در پارلمان روسیه است، نوشت: به جای تلاش برای برتری هسته ای خیالی در برابر روسیه، دولت آمریکا باید راه حلی برای مشکل هسته ای بسیار پیچیده کره شمالی پیدا کند.