معاون وزیر خارجه سوریه با غیر قابل توجیه خواندن تهدید‌های دولت آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران بار دیگر بر ضرورت خروج فوری نظامیان اشغالگر ترکیه از خاک کشورش تأکید کرد.

فیصل المقداد، معاون وزیر خارجه سوریه،

به گزارش پایگاه خبری رجحان به نقل از العالم ، «فیصل المقداد» معاون وزیر خارجه سوریه اظهار داشت : جمهوری اسلامی ایران در تمام تحولات مربوط به منطقه و جهان نقش مثبتی ایفا می‌کند.

واکنش فیصل المقداد به تهدیدهای ترامپ علیه ایران

المقداد در گفت‌وگو با تسنیم، درباره تهدیدهای دولت جدید آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران و لحن تند و خصمانه دونالد ترامپ که حتی تا حد تهدید نظامی پیش رفته است، گفت: من این رفتار را هرگز قابل توجیه نمی‌دانم، جمهوری اسلامی ایران جزء جدایی‌ناپذیر این منطقه و اقلیم است که به ایفای نقش بسیار مثبت برای  فراهم کردن شرایط امن و سالم به خاطر حفظ امنیت و صلح در منطقه می‌پردازد، ایران از اولین کشورهایی است که با تروریسم می‌جنگد، بنابراین تشدید تنش از سوی آمریکا و ایجاد تشکیک از سوی هر طرفی که باشد، را قابل توجیه نمی‌دانیم، چرا که ایران کشوری است که در تمام تحولات مربوط به این منطقه و جهان نقش مثبت ایفا می‌کند.

حفظ دستاورد توافق هسته ای

وی افزود : دستاوردهای انقلاب اسلامی بر این مسئله مهر تایید می‌زند، انقلاب ایران معجزه‌هایی را محقق کرد، این کشور از کشورهای صنعتی اساسی در منطقه و از کشورهایی است که سبد غذایی کاملی را برای مردم خود فراهم کرده است، از جمله کشورهایی است که در زمینه مهندسی کشاورزی و تمام اختراعات دستاورد داشته و در زمینه فضا هم فعالیت می‌کند.

معاون وزیر خارجه سوریه خاطرنشان کرد: این انقلاب چنین دستاوردهایی را محقق کرده، باید به مواضع و سیاست‌هایش احترام گذاشت، انقلاب اسلامی برای حل مشکلات موجود در منطقه تلاش می‌کند نه برای پیچیده‌ کردن آن، از جمله برای دستیابی به حل پرونده هسته‌ای ایران تلاش کرده است که امیدواریم همه برای حفظ آن که دستاورد اساسی است، تلاش کنند که به برقراری امنیت و ثبات در تمام منطقه و جهان کمک خواهد کرد.

واکنش معاون وزیر خارجه سوریه به دخالت نظامی ترکیه

المقداد درباره دخالت نظامی ترکیه در خاک سوریه و نزدیک شدن ارتش آن به شهر «الباب» در حومه حلب همزمان با پیشروی ارتش سوریه به سمت این شهر و پیش‌بینی برخی درباره احتمال رویارویی دو ارتش با یکدیگر گفت: هر کس سرزمینی را اشغال و به کشورهای دیگر حمله کند و حاکمیت آن را مورد تعدی قرار دهد، باید بر اساس قوانین بین‌الملل بازخواست شود.

وی تصریح کرد: دولت ترکیه به حاکمیت سوریه و به استقلال و ملت سوریه تعدی کرده است، ‌بنابراین ترکیه باید از خاک سوریه خارج شود، چرا که تحولات داخلی سوریه هیچ ربطی به این کشور ندارد.

معاون وزیر خارجه سوریه گفت: ما سوری‌ها خودمان می‌توانیم مشکلاتمان را حل کنیم، اگر این مسئله بهانه‌ ترکیه برای دخالت در امور داخلی سوریه است، این سخن خطاب به تمام کسانی است که در امور داخلی سوریه دخالت می‌کنند.

ائتلاف آمریکایی به جای تروریست ها مردم سوریه را بمباران می کند

المقداد درباره ائتلاف ادعایی آمریکا برای مبارزه با تروریسم هم تصریح کرد: این ائتلاف که واشنگتن رهبری آن را برعهده دارد، تروریست‌ها و آدم‌کشان را بمباران نمی‌کند، بلکه مردم سوریه را می‌کُشند، این ائتلاف دستاوردها و زیرساخت‌های را که ملت سوریه محقق کرده، از بین می‌برد، به همین سبب آنها دوستان ملت سوریه نیستند.

معاون وزیر خارجه سوریه اظهار داشت: خواسته ما این است که ترکیه این مسئله را درک کند که چه تحولاتی در حال رخ دادن است تا بتواند خطراتی را که در نتیجه سیاست‌های غیرمنطقی رجب طیب اردوغان به آن روبرو است،‌ مهار کند، اردوغان ترکیه را به سمت فاجعه و منطقه را به سمت آتش‌های دیگری سوق می‌دهد که هیچ توجیهی ندارد.