جنجال و حاشیه های دونالد ترامپ تمامی ندارد. در آخرین مورد، مایکل فلین، مشاور امنیت ملی ترامپ کمتر از یک ماه پس از آغاز به کار دولت جدید، مجبور به استعفا و کناره گیری شد. اما موضوع مهم این است که با توجه به شرایط پیش آمده بسیار بعید است ماجرا با همین استعفا پایان یابد.

به گزارش پایگاه خبری رجحان به نقل از پایگاه خبری الف ، دیروز رسانه ها عنوان کردند تحقیقات درباره این پرونده ادامه دارد و بسیاری از سناتورهای آمریکایی(از دو حزب جمهوری خواه و دموکرات ها) خواهان ادامه تحقیقات برای روشن شدن بیشتر ابعاد این ماجرا شده اند.

در این راستا میچ مک کانل رهبر جمهوری خواهان سنا و روی بلانت، سناتور جمهوری خواه میسوری و چارلز شومر، سناتور دموکرات خواستار تحقیقات بیشتر درباره این پرونده شده اند.

همچنین بر اساس مطلبی که نیویورک تایمز روز سه شنبه منتشر کرد تحقیقات برای آگاهی از ارتباط اعضای ستاد ترامپ با روسیه ادامه دارد. در این گزارش به نام پال جان منافورت نیز که برای چند ماه ریاست ستاد انتخاباتی ترامپ را بر عهده داشت، اشاره شده است.

گفتنی است بسیاری از نهادها و مقامات سیاسی در آمریکا از این که ترامپ، فلین را به عنوان مشاور امنیت ملی خود برگزیده بود به شدت ناراحت و عصبانی بودند. مایکل فلین به عنوان شخصیتی روس گرا معروف بوده است.

به عبارتی بهتر، موضع گیری های ترامپ درباره پوتین و استفاده از شخصیت هایی چون فلین و تیلرسون موجب شده که بسیاری به این فکر بیفتند که واشنگتن قرار است در مقابل پوتین و روسیه عقب نشینی کند و امتیازات مهمی به این کشور داده شود. برخی بر این عقیده هستند که اگر ترامپ بخواهد به رفتارها و سیاست های خود ادامه دهد ممکن است مثل ریچارد نیکسون( که بدلیل شنود سخنان مخالفان خود که معروف به رسوایی واترگیت شد)حتی نتواند دوره ریاست جمهوری خود را به پایان برساند.

ترامپ در توئیتی روز سه شنبه به صورت غیر مستقیم به این موضوع و ادامه جنجال ها اشاره می کند.

او در توئیتر نوشت: ماجرای اصلی این است که چرا اینقدر افشاگری های غیرقانونی از واشنگتن به بیرون درز می کند؟ وی افزود: آیا در شرایطی که من به کره شمالی و غیره می پردازم، این افشاگری ها ادامه خواهد داشت؟

دیروز ترامپ در یک پیام توییتری دیگر در خصوص احتمال ارتباط میان تیم وی با روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا نوشت: ارتباط با روسیه مزخرف است و تنها تلاشی برای سرپوش‌گذاشتن بر بسیاری از اشتباهاتی است که در کمپین بازنده هیلاری کلینتون رخ داد.

با این وجود باید گفت با اتفاقی که افتاده به نظر می رسد ساختارهای ایالات متحده به شدت مخالف هر گونه کوتاه آمدن در مقابل رئیس جمهور روسیه می باشند و به احتمال خیلی زیاد در صورت عدم تجدید نظر ترامپ در نزدیکی به مسکو و تلاش برای رفع تحریم ها، روند افشاگری ها ادامه داشته باشد و کابینه ترامپ را دچار حواشی بیشتری کند.

البته برخی رسانه ها نیز گفته اند که دموکرات ها و تیم اوباما پشت قضیه افشاگری علیه فلین بوده اند. واشنگتن فری بیکن مطلبی منتشر کرد و نوشت: مقامات دولت اوباما و حامیانش کارزار و کمپینی محرمانه و مخفیانه برای برکناری مایکل فلین به راه انداختند و بن رودز، مشاور سابق اوباما در بین افراد اصلی بوده که تلاش‌های مربوط به بی اعتبار کردن فلین را هدایت کرده است.

البته با تمامی این مسائل بسیار بعید است در کوتاه مدت روابط دو کشور روسیه و آمریکا بهبود یابد؛ چرا که دولت آمریکا شرط بهبود روابط را منوط به عقب نشینی روسیه از کریمه و واگذاری آن به اوکراین کرده است.

این در حالی است که ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی این هفته خود تأکید کرد که مسکو به هیچ عنوان کریمه را به اوکراین پس نخواهد داد.

اتهامات فلین چه بود؟
مایکل فلین یکی از اعضای مهم تیم دونالد ترامپ بوده که بعد از آنکه به وی در مورد ارائه اطلاعات غلط در مورد محتوای گفتگوهایش با سفر روسیه مظنون شدند، برکنار شد.

مذاکرات فلین همان روزی انجام شده که دولت قبلی آمریکا تحریم های جدیدی را علیه روسیه به خاطر اتهام حملات هکری و سایبری در جریان انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ اعمال کرد. اوباما در این تحریم ها ۳۵ دیپلمات روس را از ایالات متحده اخراج و محدودیت‌های برای کارکنان وزارت امور خارجه روسیه بوجود آورده و رهبران سازمانهای امنیتی –اطلاعاتی روسیه را نیز تحریم کرد.

بلافاصله بعد از آن وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو پاسخ مشابهی به اقدام واشنگتن خواهد داد، ولی بعدا ولادیمیر پوتین اعلام کرد پاسخی به اقدام آمریکا نخواهد داد. برخی این دو موضع گیری متفاوت از سوی روسیه را به این موضوع ارتباط داده اند که تضمین تیم ترامپ برای لغو تحریم ها موجب شد که پوتین موضع گیری مخالف وزارت خارجه اتخاذ کند.