جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا امروز چهارشنبه هشدار داد که اگر کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) بودجۀ دفاعی خود را افزایش ندهند، دولت متبوعش شروع به کاستن تعهدات مالی خود در قبال این سازمان خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری رجحان به نقل از العالم ،  جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا در پیامی مکتوب به همتایان اروپائی خود در بروکسل آورده است: «مالیات دهندگان آمریکایی دیگر قادر به پرداخت هزینۀ نامتعارف دفاع از ارزش های غرب نیستند».
ماتیس افزود: «اگر کشورهای شما نمی خواهند که آمریکا تعهدات مالی خود را در قبال ناتو کاهش دهد، هر یک از دولت های متبوع شما باید بخشی از هزینۀ دفاع مشترک را تأمین کند».
ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو نیز در این باره گفت: «وزیر دفاع آمریکا دربارۀ لزوم افزایش سطح هزینۀ کشورهایی که سهمیۀ مالی خود را پرداخت نمی کنند، صحبت کرد. ناتو برای اروپا و آمریکای شمالی مهم است. ما هنگامی که با یکدیگر همکاری کنیم، از امنیت بیشتری برخوردار خواهیم شد».
استولتنبرگ افزود: «ما امروز با تهدیداتی مواجهیم که از زمان جنگ جهانی اول مواجه نبودیم. ما امروز شاهد افزایش تعهدات مالی کشورها هستیم . ۲۲ عضو ناتو سال ۲۰۱۶ تعهدات مالی خود را افزایش دادند. هدف ما افزایش تعهدات مالی همه اعضاء و تقسیم عادلانه هزینه ها است. هم اکنون ۴ گروه چند ملیتی در منطقه بالکان و لهستان مستقر می شوند».
دبیر کل ناتو گفت: «آمریکا به تعهدات خود در قبال ناتو عمل می کند و به حمایت از امنیت اروپا می پردازد. هم اکنون نیروهای آمریکایی جدید و تجهیزاتی در اروپا مستقر می شوند و رزمایش های بیشتری برگزار می شود».
این در حالیست که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با وجود حمایتش از ناتو این سازمان را “کهنه” توصیف کرده است .