جامعه‌شناس نروژی که فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی را پیش بینی کرده بود از زوال قدرت آمریکا در زمان ریاست جمهوری ترامپ خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری رجحان به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از ایندیپندنت، یک جامعه شناس نروژی به نام «یوهان گالتونگ» که فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی را به درستی پیش‌بینی کرده بود درباره کاهش شدید قدرت آمریکا در جهان هشدار داد. وی در این خصوص اعلام کرد در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، آمریکا از ابرقدرتی ساقط و به سرنوشت شوروی سابق دچار می‌شود.

این پروفسور نروژی که اتفاقات تاریخی زیادی از جمله تظاهرات «میدان تیان‌آنمن» در چین و حملات یازده سپتامبر آمریکا را نیز به درستی پیش‌بینی کرده است، در سال ۲۰۰۰ پیش‌بینی کرد قدرت آمریکا تا سال ۲۰۲۵ رو به زوال خواهد رفت و باعث به وجود آمدن بحث و مجادلات بسیاری شد.

وی با به قدرت رسیدن «بوش» پیش بینی خود را تغییر داد و اعلام کرد قدرت آمریکا زودتر از زمان مورد نظر و در سال ۲۰۲۰ فرو می‌پاشد. در حال حاضر وی با توجه به ورود ترامپ به کاخ سفید زوال قدرت آمریکا را کاملاً ملموس می‌داند.

این دانشمند علوم اجتماعی در فصول پایانی کتابی که در سال ۲۰۰۹ با موضوع فروپاشی آمریکا، به رشته تحریر درآورد، به ظهور مردی اشاره می‌کند که مانند ترامپ با دستورکار ضدمهاجرتی به قدرت می‌رسد. این کتاب «سقوط امپراتوری آمریکا-پس از آن، چه می‌شود؟» نام دارد. گالتونگ در این کتاب توضیح می‌دهد پیش از آنکه قدرت آمریکا زوال یابد، فاشیسم در این کشور پدیدار می‌شود.

رئیس‌جمهور جدید آمریکا وعده داده است ۳ میلیون مهاجر غیرقانونی را که به این کشور وارد شده‌اند اخراج کند و دیواری را در مرز مکزیک بسازد. گالتونگ در مصاحبه با «مادربرد» گفت: «انتخاب ترامپ سرعت زوال قدرت آمریکا را افزایش می‌دهد. البته باید ببینیم عملکرد او به عنوان رئیس‌جمهور چگونه خواهد بود».

گالتونگ همچنین اعلام کرد نگرش انتقادی رئیس‌جمهور منتخب آمریکا به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نشان می‌دهد این کشور قرار نیست یک ابر قدرت باشد. دونالد ترامپ پیش از این اعلام کرده بود اگر اعضای ناتو بودجه دفاعی موردانتظار را به این سازمان اختصاص ندهند، از کمک بیشتر به آن خودداری خواهد کرد.

پروفسور گالتونگ در ادامه افزود: «فروپاشی آمریکا به این شکل رخ می‌دهد که کشورهای دیگر از اینکه متحدان خوبی برای آمریکا باشند امتناع می‌کنند و  آمریکا مجبور می‌شود با کنترل کردن پهپادها از راه دور و بمباران از ارتفاع زیاد به کشتار بپردازد که نیروهای ویژه در سراسر این مناطق کشته خواهند شد. این اقدامات، بجز در شمال اروپا، در حال حاضر نیز در حال رخ دادن هستند. به نظر من زوال قدرت آمریکا تا سال ۲۰۲۰ رخ می‌دهد».

با این حال، مدیر موسسه چاتم‌هاوس (مؤسسه سلطنتی روابط بین‌المللی در لندن) در مصاحبه با ایندیپندنت گفت: « اینکه فکر کنیم آمریکا تا سال ۲۰۲۰ دیگر یک ابرقدرت نخواهد بود کاملاً خیالی است. آمریکا بزرگترین ارتش جهان، بزرگترین قدرت نرم (دانشگاه‌ها، شرکت‌ها و رسانه‌ها) و بزرگترین اقتصاد جهان را داراست. این فکر که هر کدام از اینها فقط در چهار سال آینده تغییر یابد عاقلانه نیست».