شب گذشته سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان گفت: در جنگ سابق با رژیم صهیونیستی به خطوط قرمز پایبند بودیم.

به گزارش پایگاه خبری رجحان به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، بعد از این اظهار نظر، خبرنگار از سید حسن نصرالله می خواهد تا جزئیات بیشتری را از این خط قرمزها بازگو کند؛ نصرالله در جواب این درخواست می گوید: “به عنوان مثال زمانی که شهرهای ما و غیرنظامیان ما را بمباران و ساختمانها را تخریب می کردند ما از اینکه مکانی مشخص را در حیفا که مخزن آمونیاک نامیده می شود هدف قرار دهیم، خودداری کردیم ما به هیچ خط قرمزی پایبند نخواهیم بود نه در مورد آمونیاک در حیفا و نه حتی در خصوص راکتور هسته ای دیمونا در صحرای نقب.”

این اظهار نظر دبیرکل حزب الله لبنان با واکنش خبرنگار روبه رو می شود؛ خبرنگار از او می پرسد آیا شما واقعا به دیمونا حمله خواهید کرد؟ که او می گوید: “ما آماده ایم این کار را انجام دهیم و شجاعت انجام آن را داریم و اگر برای مقابله با دشمن در هر جنگی در آینده نیاز به انجام این کارداشته باشیم آن را انجام خواهیم داد.”

نکاتی که باید در مورد دیمونا بدانید

“مرکز تحقیقات هسته ای نگو”، یکی از مهمترین پایگاه های هسته ای رژیم صهیونیستی به شمار می رود که در صحرای نگو، واقع در ۱۳ کیلومتری جنوب شرقی شهر “دیمونا” واقع شده است؛ این نیروگاه به دلیل نزدیکی به این شهر با نام دیمونا شناخته می شود.

اگرچه سیستم اطلاعاتی و امنیتی اسرائیل به دلیل مراقبت های بی اندازه و عدم مجوز به جامعه جهانی برای بازرسی از این مرکز هسته ای، دیمونا را به مرکزی رازآمیز و ناشناخته برای افکار عمومی تبدیل کرده، اما باور عمومی بر آن است که این مرکز یکی از اصلی ترین پایگاه های رژیم صهیونیستی برای تولید سلاح هسته ای است.

خودداری رژیم صهیونیستی از ارائه اطلاعات درباره جزئیات و اهداف ساخت چنین نیروگاهی به جامعه جهانی به حدی است که می توان گفت مقامات و نهادهای رسمی رژیم صهیونیستی تاکنون تنها به وجود این نیروگاه اعتراف کرده اند و هیچ گونه اطلاعات دیگری از آن نزد افکار عمومی ارائه نکرده اند.

نکاتی جالب درباره نیروگاه اتمی که قرار است بمباران شود

به عبارت دیگر اطلاعات مرتبط با نیروگاه هسته ای دیمونا، برای مقامات رژیم صهیونیستی کاملا طبقه بندی شده و محرمانه به شمار می رود.

اما بر اساس “برآوردهای موجود”، با نگاهی به قدرت این رآکتور (دست کم ۱۵۰ MW) می توان دریافت که پایگاه هسته ای دیمونا، “حداقل” پلوتونیوم کافی برای تولید ۱۰۰ الی ۲۰۰ بمب هسته ای را تا سال ۲۰۰۰ داشته است!

مراقبت‌های هوایی و زمینی ویژه از دیمونا

حریم هوائی نیروگاه دیمونا برای ورود هرگونه هواپیمایی ممنوع است و محیط زمینی اطراف آن نیز تا کیلومترها محصور و محافظت شده است.

جالب است بدانید در جریان جنگ ۶ روزه میان اعراب و رژیم صهیونیستی، یک جنگنده میراژ رژیم صهیونیستی که به اشتباه وارد حریم هوائی دیمونا شده بود توسط پدافند هوایی این رژیم مورد هدف قرار گرفت و سقوط کرد! مشابه این اتفاق در سال ۱۹۷۳، این بار برای یک جنگنده لیبی که مسیر خود را گم کرده بود رخ داد.

نکاتی جالب درباره نیروگاه اتمی که قرار است بمباران شود

در پی ورود این جنگنده به حریم هوائی دیمونا، چندین جنگنده اسرائیلی به هوا برخواسته و پس از حدود چند دقیقه هشدار و تهدید جنگنده مورد نظر، آن را منهدم کردند.