https://rasekhoon.net/_WebsiteData/Article/ArticleImages/859/863/901/903/909/f99.jpg
اگر قصد ازدواج دارید به این نکات توجه کنیددر انتخاب همسر، تشابهات خانوادگی را مراعات کنید. بهتر است فرزندان اشخاص ثروتمند با یکدیگر ازدواج کنند و خانواده های متوسط نیز با یکدیگر پیوند زناشویی ببندند. برای ازدواج، سلامت و دوام هر چه بیشتر کانون خانواده را معیار و موردنظر قرار دهید. بهترین توصیه این است که سطح اقتصادی و رفاه خانوادگی یک زوج نزدیک به یکدیگر باشد.

شرایط سنی
هرگز نباید سن دختر بیشتر از سن پسر باشد. روان شناسان معتقدند خانمها باید سن کمتری داشته باشند، زیرا زنها زودتر از مردها به سن فرسودگی می رسند ضمن اینکه زودتر از آقایان مراحل بلوغ را آغاز می کنند و به پایان می رسانند. فاصله سنی ۱۵ تا ۲۹ سال بین زن و مرد هم مجاز نیست. گرچه امروز برای زنان و مردان تحصیلات دانشگاهی لازم شناخته می شود اما در کشور ما بهتر است سطح تحصیلات آقایان بالاتر از خانمها باشد.

تشابه فرهنگی
دو خانواده از دیدگاه فرهنگی باید با یکدیگر مشابه باشند. یک خانواده اصیل با آداب و رسوم نمی تواند با خانواده ای بی قید و دارای حداقل سطح آداب و رسوم، زندگی خوبی داشته باشد.

اشتراک مذهبی
دو خانواده مذهبی به راحتی با هم معاشرت می کنند. بهتر است که اشتراک مذهبی خانواده ها در امر ازدواج در نظر گرفته شود. در نگاه اول شاید مذهب یک امر فردی به نظر برسد و شاید جوانان ما نتوانند لزوم مراعات یگانگی مذهبی را بپذیرند، اما حقیقت این است که مذهب، فرهنگ خاصی به مؤمن خود می دهد که او را از دیگران متمایز می کند.

تناسب جغرافیایی
نکته دیگری که باید در انتخاب همسر موردنظر قرار بگیرد، تشابه و تناسب جغرافیایی است.در دنیا چهار منطقه مدیترانه ای، گرمسیری، سردسیری و معتدل شناخته شده است. مردمی که در آب و هوای مدیترانه ای و در کنار دریاها زندگی می کنند چنان آرام هستند که به نظر می رسد دلشان دریاست. آنها همه چیز را به فال نیک می گیرند. خوش بین و خوش خوراکند. مردم سواحل دریای خزر مثال خوبی از مردم مدیترانه ای هستند.مردم نقاط گرمسیر برای همه چیز قوانین ویژه دارند. نظم و انضباط حساب شده و دقیقی دارند. زندگی آنها در همه ابعاد از یک حرارت واقعی برخوردار است. این مردم عواطف گرم و خروشانی دارند. پر جنب و جوش و فعالند. اگر در یک جمع لازم باشد کسی کاری بکند این همان گرمسیری است که بر می خیزد و در یک چشم برهم زدن کار را به پایان می رساند.
یک مدیترانه ای آن قدر راحت طلب و بی خیال است که شاید به نظرش چندان لازم نباشد که برخیزد و کار را شروع کند.یک سردسیری نیز می پرسد چرا من؟ مردم منطقه سردسیر عموماً افسرده اند. بیش از حد احساس نارضایتی از زندگی دارند.مردم مناطق معتدل در همه صفات به حدود اعتدال رسیده اند لذا زندگی خوبی دارند. نه چندان سخت گیرند، نه چندان آرام و بی خیال و نه چندان افسرده و زودرنج و نه چندان شاد و گرم و پر خروش. بنابراین بهتر است در انتخاب خود دقت کنید که از مناطق جغرافیایی که در تضاد شما هستند، حتی الامکان همسر انتخاب نکنید. البته در این خصوص استثنا هم وجود دارد که نباید آن را از نظر دور داشت.

زیبایی همسر آینده
به خاطر داشته باشید آنچه در امر ازدواج ارزش کمی دارد زیبایی ظاهری همسر است.
در یک محاسبه دقیق مشاوره ازدواج که هزار امتیاز دارد زیبایی چهره فقط ۲۵ امتیاز می گیرد زیرا در درازمدت حتی زیبایی ونوس هم عادی می شود. در عین حال در انتخاب همسر باید به رشته تحصیلی همسر نیز ارزش داد به عنوان مثال یک تحصیلکرده رشته هنر هیچ تشابهی با یک تحصیلکرده رشته فنی ندارد پس بهتر است افق اندیشه و تحصیل همسران به یکدیگر نزدیک باشد.
نویسنده:خجسته ناطق
منبع:روزنامه قدس – راسخون