عضو ستاد استهلال دفتر رهبری از وقوع ماه‌گرفتگی در کشور از ساعت ۲۱ و ۵۳ دقیقه امشب خبر داد.

واجب شدن نماز آیات بدلیل وقوع ماه‌گرفتگی در کشور

به گزارش پایگاه خبری عروه الوثقی ، قاسم رستمی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بجنورد زمان وقوع ماه‌گرفتگی را روز دوشنبه ۱۶ مرداد اعلام کرد و گفت: ماه‌گرفتگی جزئی از ساعت ۲۱:۵۳ شروع می‌شود و در ساعت ۲۲:۵۰ به حداکثر خود می‌رسد، در این هنگام سایه زمین ۲۵ درصد از سطح ماه را می‌پوشاند و در ساعت ۲۳:۴۸ این ماه‌گرفتگی به پایان می‌رسد.

وی اظهار کرد: این ماه‌گرفتگی در سراسر ایران قابل مشاهده است و همچنین در اروپا، آفریقا (به جز بخشی از غرب آن)، آسیا و استرالیا قابل رؤیت می‌باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه بجنورد بیان کرد: در شمال غرب کشور از جمله مناطق آذربایجان شرقی و غربی در زمان روشنی هوا و موقعی که ماه تازه طلوع می‌کند این اتفاق می‌افتد لذا در ابتدا این پدیده به سختی قابل رویت است اما در خراسان شمالی چون زمان طلوع ماه با زمان غروب خورشید یکسان است و فاصله خوبی با زمان ماه‌گرفتگی وجود دارد این مسئله باعث می‌شود که ماه‌گرفتگی در قسمت تاریک آسمان اتفاق بیفتد و واضح‌تر دیده شود.

رستمی با بیان اینکه این ماه‌گرفتگی حدود یک ساعت و ۵۴ دقیقه به طول می‌انجامد افزود: رصد این پدیده با چشم غیرمسلح مشکلی ندارد اما با تلسکوپ تشخیص مرز تاریکی و روشنی روی ماه راحت‌تر است.

وی همچنین اظهار داشت: در پنج شهریور سال آینده یک ماه‌گرفتگی کامل اتفاق می‌افتد که در ایران هم قابل رویت است.

حجت‌الاسلام احمدی کارشناس مسائل دینی و مذهبی دفتر نماینده ولی فقیه خراسان شمالی با اشاره به ماه‌گرفتگی امروز گفت: نماز آیات در هنگام ماه‌گرفتگی بر انسان واجب است حتی اگر درصد ماه‌گرفتگی کم باشد و با چشم غیرمسلح قابل رؤیت نباشد.

وی افزود: از لحظه‌ای که ماه گرفته می‌شود و تا زمانی که ماه شروع به باز شدن می‌کند نماز آیات بر آن شخص واجب است و اگر از آن زمان بگذرد باید قضای آن را به جا آورد.

کیفیت خواندن نماز آیات ( بنابر فتوای مقام معظم رهبری)

این نماز به شیوه‌های مختلفی اقامه می‌شود و به دو طریق معروف نیز قابل خواندن است؛ شیوه‌ی نخست آن است که ابتدا یک حمد و یک سوره به دلخواه قرائت می‌شود و نمازگزار به رکوع رفته و برمی‌خیزد، دوباره یک حمد و یک سوره می‌خواند و به رکوع می‌رود؛ تا پنج مرتبه به همین صورت عمل می‌نماید و پس از برخاستن از رکوع پنجم به سجده رفته و رکعت دوم را هم به همین صورت خوانده و نماز را به پایان می‌برد.

روش دوم که مختصر است و زمان کمتری را به خود اختصاص می‌دهد به این صورت است که در رکعت اول ابتدا یک سوره‌ی حمد قرائت می‌شود و سپس یک سوره را به پنج قسمت تقسیم می‌کنند؛ باتوجه به آنکه نظر رهبر معظم انقلاب این است که «بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم» را نمی‌توان به عنوان یک آیه به حساب آورد، بنابراین مقلدین ایشان اگر می‌خواهند نماز آیات را به این شیوه به جا بیاورند و سوره‌ی توحید را به پنج قسمت تقسیم کنند به این صورت باید عمل نمایند که ابتدا بعد از قرائت سوره‌ی حمد، «بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم» و «قل هوالله احد» را خوانده و به رکوع می‌روند، دوباره از رکوع بلند شده «الله ‌الصمد» را خوانده و به رکوع می‌روند، باز بلند شده و «لم یلد» را خوانده به رکوع می‌روند، باز از رکوع برخاسته و «و لم یولد» را خوانده به رکوع می‌روند و در نهایت «ولم یکن له کفواً احد» را خوانده و برای بار پنجم به رکوع رفته و بعد از آن به سجده می‌روند؛ رکعت دوم را نیز باید به همین صورت انجام دهند و سپس نماز را به پایان برسانند.